Wagi poziomu profesjonalnego posiadają najlepsze parametry techniczne i użytkowe, niejednokrotnie są to wagi z dotykowym wyświetlaczem, wagi ze zbliżeniowymi czujnikami, wagi, których konstrukcja ułatwia utrzymanie czystości, wagi ze złączem USB i RS232 do podłączenia komputera i drukarki. Bardzo istotnym sprzętem dodatkowym do wagi jest drukarka, na której warto rejestrować wydruk pomiaru oraz raporty GLP ISO.Wagi poziomu standard cechują się doskonałymi parametrami technicznymi, innowacyjnym układem wagowym, jednak posiadają mniejszą funkcjonalności i modów pracy (porównaj urządzenia z ).
Wagi laboratoryjne poziom standardowy również spełnią wymagania wymagających pracowników działów kontroli jakości, laboratoriów technologicznych oraz uczelni. Podstawowy poziom wag laboratoryjnych dedykowany jest wszystkim użytkownikom, którzy do pracy z wagą potrzebują tylko stabilnej i powtarzalnej wagi wyposażonej w podstawowe funkcje. Niewątpliwym atutem wag z poziomu podstawowego jest niska cena, dzięki czemu są to tanie wagi laboratoryjne. Szeroki zakres dodatkowych akcesoriów do wag laboratoryjnych pozwalana na określanie gęstości ciał stałych i cieczy, podłączenia wagi do komputera, podłączenia wagi do drukarki, zabezpieczenie wagi przed kradzieżą, zabezpieczeniem wag w czasie transportu – walizki do wagi.
Wagi o największej dokładności d=0,01mg to wagi semi-mkroanalityczne używane w laboratoriach analitycznych, farmacji oraz przy bardzo dokładnym definiowaniu masy próbek. Wagi te odznaczają się wyjątkowo dokładnym układem pomiarowym o bardzo dużej rozdzielczości, a zastosowane filtry świetnie tłumią zakłócenia zewnętrzne takie jak wibracje i podmuchy. Stosowanie wag semi – mikroanalitycznych wymaga od użytkownika zapewnienia odpowiednich stołów antywibracyjnych oraz zachowania w pomieszczeniu wagowym stabilnej temperatury otoczenia. Istotne, aby warunki otoczenia pracy wagi nie ulegały dużym zmianom (szerzej – urządzenia z pomiarowe na wagi-elektroniczne.pl). Wagi półmikroanalityczne zazwyczaj mają dwa zakresy wagowe dzięki czemu waga jest bardziej wszechstronna w użyciu.
Wagi analityczne odznaczają się dokładnością odczytową d=0,1mg. Wagi analityczne posiadają znacznie większe spektrum zastosowania w laboratoriach, działach kontroli jakości, aptekach oraz na uczelniach. Wagi o dokładności d=0,1mg mogą posiadać układy wagowe tradycyjne – zwieszkowe. Układ MonoBloc cechuje się bardzo dobrą powtarzalnością i szybkością stabilizacji pomiaru oraz jest znacznie odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne wagi podczas użytkowania. Wagi precyzyjne o dokładności d= 1mg i d= 0,01g są najbardziej znaną grupą wag stosowaną w laboratorium. Bardzo różnorodny zakres wykorzystywania pozwala stwierdzić, że w każdym laboratorium znajduje się min jedna waga precyzyjna.
Wagi techniczne podobnie jak te precyzyjne bardzo często używane są w laboratorium (sprawdź wagi od wagi-elektroniczne.pl). Ich budowa (struktura i właściwości materiałów kompozytowych) umożliwia być użytecznymi do bezpośredniego zarządzania czystej produkcji. Zależnie od zastosowania wagi i kryteriów własnych firmy, wagi laboratoryjne mogą być z legalizacją. Wagi techniczne do celów technologicznych natomiast nie posiadają legalizacji, dzięki czemu mają lepszą dokładność. Należy jednak pamiętać, aby takie wagi cyklicznie weryfikować oraz aby je wzorcować. Nadzór nad wagami legalizowanymi i bez legalizacji jest bardzo potrzebny z punktu widzenia utrzymania wysokiej jakości produktów i usług.